Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Choć powszechnie wiadomo, że witaminy i składniki mineralne warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, wielu sportowców nie docenia potrzeby regularnej suplementacji składników odżywczych. Jest to szczególnie istotne u intensywnie ćwiczących sportowców, u których jest znacznie większe zapotrzebowanie na spożycie i dostarczanie kompletnego zestawu witamin i składników mineralnych. Tylko ich prawidłowy poziom gwarantuje dobry wynik sportowy poprzez prawidłową regulację wszystkich zachodzących w organizmie procesów biochemicznych, metabolicznych, psychosomatycznych. Dodatkowo odpowiadają za właściwą pracę organów, układu nerwowego i chronią przed chorobami. W związku z tym braki lub niedobory witamin i składników mineralnych mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu człowieka.

Blisko 50 składników odżywczych jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdecydowanie najważniejszą rolę wśród nich odgrywają cztery jony soli: potas, sód, magnez i wapń. Te które są wytwarzane w ograniczonych ilościach w organizmie pozwalają aby organizm mógł jedynie czasowo funkcjonować bez ich dostarczania. Najważniejszym a zarazem naturalnym ich źródłem pochodzenia są jednak spożywane produkty. Dlatego podstawowa kwestia dotyczy odpowiednio zbilansowanej diety, czyli takiej, w której znajdują się różnorodne produkty zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Witaminy w zbilansowanej diecie
Czasami jednak, pomimo prawidłowo skomponowanej diety, w organizmie występują niedobory tych składników i organizm domaga się zwiększonego nakładu składników odżywczych. Powodem może być zarówno zwiększone zapotrzebowanie będące wynikiem intensywnych treningów, stylem życia ale także wątpliwą jakością współczesnej żywności. Prawidłowe dostarczanie witamin może być ograniczone zmniejszonym ich wchłanianiem. Ponadto warto pamiętać o tym, że część witamin i minerałów organizm nie jest w stanie magazynować się co prowadzić może do nadmiernego ich wydalania w sytuacji kiedy jest czasowy ich nadmiar. Wówczas dla zapewnienia właściwego poziomu składników odżywczych stosowana jest suplementacja.
Witaminy i minerały dla sportowców
Wśród składników odżywczych wyróżnia się witaminy, makroskładniki (sód, potas, magnez, wapń, fosfor, chlor, siarka) oraz pierwiastki występujące w postaci śladowej tzw. mikroelementy (m. in. żelazo, cynk, jod, fluor, miedź, selen). Witaminy i minerały odpowiadają za ogólny rozwój organizmu (budowę komórek i tkanek) i utrzymanie go w zdrowiu (zwalczają wolne rodniki, chronią przed infekcjami). Ponadto warunkują procesy metaboliczne, równowagę kwasowo-zasadową i hormonalną, uczestniczą w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów.

Ponieważ witaminy i minerały mocno współpracują ze sobą, już brak jednego składnika może zaburzyć równowagę w organizmie i utrudnić przyswajanie innych składników, powodując uciążliwe dolegliwości, a nawet problemy ze zdrowiem. W ten sposób jedne składniki mogą wspomagać przyswajanie innych (np.: witamina D – wspomaga przyswajanie wapnia; magnez – przyswajanie potasu i wapnia, a witamina B6 – magnezu; wit. C – żelaza), lub wspólnie wpływać na poszczególne procesy i organy (np.: magnez i potas – na kurczliwość mięśni; witamina B1 i magnez – na pracę serca).
Witaminy dla sportowców
Witamina A, B, C, D, E to zdecydowanie te witaminy, które są bardzo ważne dla osób aktywnych fizycznie. I tak np. witaminy z grupy B (przede wszystkim B1, B2, B6, B12) nie tylko regulują wiele procesów zachodzących w organizmie zapewniając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego, ale też mają duże znaczenie w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Witamina E chroni przed wolnymi rodnikami i przeciwdziała zmęczeniu. Dodatkowo ogranicza niszczenie czerwonych krwinek i łagodzi skurcze mięśniowe.
Minerały dla sportowców
Witaminy to jednak nie wszystko czego potrzebują sportowcy. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu i płynności zachodzących w nim procesów niezbędne jest odpowiednia podaż minerałów, które podczas wysiłku fizycznego są wypłukiwane z organizmu w tempie wręcz błyskawicznym. Dotyczy to szczególnie wapnia, cynku, sodu, potasu, magnezu ale przede wszystkim żelaza, które bierze udział w transporcie krwi, a dokładniej tlenu, przez co poprawia wydolność organizmu i zwiększa poziom energii.