Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu sportowca odgrywa gospodarka wodno-elektrolitowa. Zaniedbania w tej gospodarce mogą prowadzić do wielu niekorzystnych następstw, takich jak odwodnienie, zmniejszenia wydajności, zmęczenie, obniżenie ciśnienia krwi czy przyspieszenie akcji serca. U osób aktywnych fizycznie wymianie podlega w ciągu doby około 10% całkowitej ilości wody. Nawet podczas lekkiego wysiłku fizycznego, oprócz wody, można wraz z potem stracić znaczne ilości takich pierwiastków jak: potas, magnez, sód, chlor, wapń i fosfor.

Elektrolity biorą udział w procesie skurczu i rozkurczu mięśni oraz w przemianie materii w tkance mięśniowej. Ważna jest także ich rola w przewodzeniu impulsów nerwowych. Obniżenie poziomu elektrolitów w organizmie powoduje poważne zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Podobnie bardzo istotne znaczenie dla organizmu mają witaminy (szczególnie z grupy B) a także witaminy C i E, które są zużywane podczas wytężonej pracy mięśniowej i w procesach regeneracji.

Niedobory tych składników należy zatem możliwie szybko i skutecznie likwidować. Podczas długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego dodatkowo występuje szybszy spadek poziomu weglowodanów we krwi i w konsekwencji szybsze zmęczenie i osłabienie organizmu, dlatego też najkorzystniejsze jest picie napojów elektrolitowych zawierających węglowodany (glukoza, fruktoza, sacharoza, maltodekstryna), minerały (sód, potas, wapń, magnez, fosfor, chlor) i witaminy (B1, B2, B6, C, E, biotyna, kwas foliowy, niacyna, kwas pantotenowy).
Elektrolity dla sportowców
Pomagają utrzymać wodę w organizmie, zmniejszają zmęczenie oraz wyraźnie poprawiają wydajność i wytrzymałość organizmu przy jednoczesnym oszczędzaniu zapasów glikogenu w mięśniach. Zmniejszają ryzyko powstania skurczów. Przywracają rozładowane rezerwy energii, uzupełniają niedobory wody i elektrolitów, poprawiają termoregulację organizmu i zmniejszają ryzyko napadów drżeń mięśniowych. Przerwy w dostarczaniu niezbędnych płynów ustrojowych zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska odwodnienia organizmu co w konsekwencji prowadzić może do zmniejszenia wyników sportowych. Odwodnienie i zaburzenie równowagi jonowej organizmu ma ścisły związek z niepożądanymi skurczami mięśni szkieletowych występującymi u sportowców podczas intensywnych obciążeń sportowych.
Elektrolity sklep
Poszczególne rodzaje napojów elektrolitowych różnią się pod względem ciśnienia osmotycznego, czyli osmolalności. Napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne różnią się zatem składem i właściwościami, dlatego powinno się je pić w określonych sytuacjach.
Napoje izotoniczne
Izotoniki to napoje, które maja taką samą osmolalność, co płyny ustrojowe, czyli zawierają tyle samo elektrolitów i węglowodanów. Są łatwo przyswajalne wobec czego szybko uzupełniają elektrolity, witaminy i węglowodany, jak również gwarantują prawidłowe nawodnienie organizmu. Stosowanie napojów izotonicznych zalecane jest podczas intensywnego treningu przekraczającego 60 min.
Napoje hipertoniczne
Napoje hipertoniczne mają wyższą osmolalność w stosunku do płynów ustrojowych i większy dodatek węglowodanów. Należy je przyjmować po wysiłku gdyż służą głównie do uzupełniania zapasów energii w krótkim czasie.
Napoje hipotoniczne
Hipotoniki mają niższe stężenie elektrolitów i cukrów w porównaniu do izotoników i hipertoników. Są to płyny o niskiej koncentracji węglowodanów (3-5%), posiadające mniejsze ciśnienie osmotyczne od płynów ustrojowych. Dzięki temu są bardzo łatwo wchłaniane przez organizm i szybko gaszą pragnienie. Ponieważ napoje hipotoniczne nie poprawiają równowagi wodno-elektrolitowej, poleca się je osobom uprawiającym sport rekreacyjnie lub wykonującym mniej intensywnie ćwiczenia. Osobom chcącym zrzucić nadmiar kilogramów zaleca się pić czystą wodę.
Znajdziesz także w naszym sklepie internetowym:

Napoje elektrolitowe dla sportowców
Napoje i koktajle proteinowe
Napoje regeneracyjne dla sportowców
Kreatyny
Suplementy na stawy